Přeskočit na hlavní obsah

Přinášíme lidem šanci podílet se na velkém podnikání

Díky blockchainu a dalším moderním technologiím měníme finanční trh. A dáváme běžným lidem šanci podílet se na byznysu těch největších společností.

Jako první na světě jsme přišli s konceptem sdíleného podnikání s využitím blockchainu. Díky tomu dáváme našim klientům šanci podílet se na podnikání a zisku dalších firem. Dlouhodobě, jednoduše a bez zbytečných prostředníků.

Ing. Marek Hostaša

vedení týmu strategických rozhodnutí

Je typický analytik, kterého zajímají přesné informace a fakta. A také jeden z největších odborníků na IT a kybernetickou bezpečnost.

Vystudoval VUT v Brně se zaměřením na energetiku a celý svůj profesní život se věnuje energetice a IT. Rok sbíral zkušenosti v USA a po návratu vybudoval poradenskou IT společnost TACOMA.
Zaměřil se v ní zejména na:

 • bezpečnost dat,
 • šifrování,
 • datová úložiště
 • a síťové technologie.

Jako projektový manažer spolupracoval s předními světovými firmami, jako například:

 • General Electric,
 • Microsoft,
 • Hewlett–Packard.

Z pozice projektového manažera také řídil výstavbu datového centra pro společnost AXA nebo přípravu bezpečnostního řešení Dopravního podniku hlavního města Prahy při summitu NATO 2002 v Praze.
Po roce 2006 se zaměřil na vyhledávání nových investičních příležitostí. Využil své znalosti a zkušenosti a investice směřoval zejména do finančních a moderních technologií v čele s:

 • novou energetikou,
 • kryptoměnami
 • a technologií trvale udržitelného rozvoje.

Své zkušenosti nyní využívá i v Durange, kde má na starosti nejen technické řešení a zabezpečení, ale také vede tým strategických rozhodnutí.

Lumír Šlahora

vedení obchodního týmu

Obchodník a filantrop v jedné osobě. Dokáže najít a uchopit zajímavé obchodní příležitosti, zároveň ale nezapomíná ani na ostatní.

Pět let působil ve státní správě, kde získal řadu zkušeností z oblasti ekonomie, daní a obchodního práva.
Následně je uplatnil ve vlastním podnikání a přes 20 let působil v mezinárodním obchodu. Na starosti měl zejména import a distribuci zboží a služeb.
Spolupracoval mimo jiné se společností ČEZ. Právě to v něm vzbudilo zájem o energetiku. Zejména o:

 • obnovitelné zdroje
 • a trvale udržitelný rozvoj.

Při svém podnikání se začal intenzivně zajímat také o nové finanční technologie a kryptoměny. Právě to ho přivedlo k blockchainovým technologiím a jejich využití v ekonomice.
A odtud už byl jen krůček k Durange.
Díky svým znalostem a dlouholetým zkušenostem s řízením obchodního týmu má nyní na starosti vedení sesterské společnosti Prometteus, která zprostředkovává prodej Durange BlockShare. Konkrétně:

 • řídí a rozvíjí její obchodní tým,
 • pomáhá budovat vztah s klienty
 • a pečovat o komunitu klientů Durange.

Základy Durange položili v roce 2012 na jedné ze svých schůzek Marek Hostaša a Lumír Šlahora. Oba se inspirovali možnostmi ekonomického a praktického bydlení z USA a Švýcarska a začali vymýšlet podobný projekt pro Českou republiku.

A vznikl první nápad nakreslený na ubrousku v restauraci.

Postupně pak nápad upravovali a vylepšovali. Zlom přišel ve chvíli, kdy naplno nastoupily blockchainové technologie.

Přestože byly vidět zejména prostřednictvím kryptoměn, bylo zřejmé, že jejich možnosti v předávání dat jsou mnohem větší. Umožňují totiž zpracovávat informace:

 • rychle,
 • bezpečně
 • a bez prostředníků.

Oslovil je hlavně Ethereum blockchain, který umožňuje na základě předem určených podmínek automaticky a bezpečně provádět zadané transakce.

Proč Ethereum blockchain?

Blockchain patří k nejpopulárnějším pojmům současnosti. Do širšího povědomí jej dostaly zejména kryptoměny v čele s bitcoinem, které blockchain využívají k zaznamenávání transakcí.

Jenže blockchain toho umí mnohem víc. Mimo jiné provádět transakce bez třetí strany (například bez bank). Díky tomu je vše rychlejší a levnější.

A protože všechny transakce musejí být ověřené, je také bezpečný.

Ethereum blockchain má navíc jednu obrovskou výhodu – přišel s možností chytrých smluv (smart contracts). Stačí je přesně nadefinovat a samy poté vynutí vykonání zadaných náležitostí.

Tyto možnosti chtěli zakladatelé Durange využít. Postupně se tak od ekonomického bydlení dostali až k nápadu na sdílené podnikání. V roce 2016 tak začalo Durange získávat první jasné obrysy. A vznikl koncept Durange BlockShare a Shiriki.

Tedy možnost vložit do firmy peníze výměnou za právo držet „virtuální akcie” Durange BlockShare (DBS). A za odměnu získat každý rok Shiriki – podíl na zisku společnosti Durange, který plyne z jejích investic do vybraných projektů.

Zároveň se zrodil nápad část peněz vždy reinvestovat. A tím navyšovat hodnotu DBS i zisk, který se klientům vrátí prostřednictvím Shiriki.

Jenže záhy jsme narazili na otázku, jak co nejefektivněji zajistit veškeré procesy související jak s obchodem a firmám, tak s našimi klienty. V roce 2017 jsme se proto rozhodli k zásadnímu kroku – rozdělit vše do dvou společností.

 • Durange, která má na starosti investice, vydávání a správu DBS a další aktivity přímo související s obchodem.
 • Prometteus, která se stará o klienty. Od zprostředkování prodeje DBS po veškerou další péči. Zároveň vytváří potřebný servis obchodnímu týmu.

Už o rok později jsme spustili první investiční projekt a slavnostně zahájili činnost Durange. V květnu 2019 jsme tak poprvé v historii Durange klientům vyplatili Shiriki. Výsledek? Hned po roce od získání DBS se jim vrátilo téměř 10 % vložených peněz

I nadále rozšiřujeme portfolio projektů, do kterých vkládáme peníze.
Nejen, že tak minimalizujeme riziko, ale také zvyšujeme zisk.
Zaměřujeme se mimo jiné na:

Exported from Streamline App (https://app.streamlineicons.com)

Obnovitelné zdroje energie

Exported from Streamline App (https://app.streamlineicons.com)

Ukládání energie

Exported from Streamline App (https://app.streamlineicons.com)

Blockchainové a decentralizované technologie

Zároveň vyhledáváme zajímavé a životaschopné projekty zaměřené například na ekologii a usilujeme o zodpovědný přístup k životnímu prostředí. A do budoucna chceme mezi našimi klienty vybudovat komunitu, která tyto postoje sdílí a aktivně se na podobných projektech podílí.